Władysław Aleksander Malecki
Wnętrze lasu

Władysław Aleksander Malecki (1836-1900)
Wnętrze lasu
Ok. 1880 (?)
Sygn. l.d. W. Malecki
Olej, płótno
32,7 x 44 cm
Zakup 1978
MNKi/M/345


W szare zimowe dni chyba najbardziej tęsknimy za słońcem, latem, ciepłem... Na tę zimową szarugę proponujemy zagłębić się w skąpany w letnim słońcu las, zajrzeć do jego wnętrza, zobaczyć tak, jak widział go Władysław Aleksander Malecki.

Swoja artystyczną edukację rozpoczął artysta w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jednym z nauczycieli, który wywarł znaczący wpływ na ukształtowanie jego talentu był Christian Breslaurer. To on zaszczepił swoim uczniom zamiłowanie do artystycznych wędrówek po kraju, by w naturze szukać artystycznych natchnień. To także zasługa innego z nauczycieli – Eduarda Schleicha, który po powrocie z Paryża w 1851 roku wprowadził do malarstwa zaczerpnięte od barbizończyków studia plenerowe. Podobnie jak inni artyści jego pokolenia, także Malecki tematem przewodnim swojej twórczości uczynił pejzaż, naturę studiowaną we wszystkich porach roku czy dnia, skąpaną w słońcu lub wtopioną w mgły, tryskającą żywymi, letnimi barwami lub wydobywającą tysiące kolorów bieli śniegu.
Od lat siedemdziesiątych częstym motywem w twórczości Maleckiego stał się las – z rozłożystymi drzewami, przesiąknięty światłem, pełen nastrojowości i tajemnicy, „wciągający” w głąb. Pejzaż stał się pretekstem do analizowania problemu świetlnych refleksów rzucanych przez gęste korony drzew, drobnych rozedrganych punktów na pojedynczych liściach i trawie, czy większych, świetlistych plam ślizgających się po pniach drzew i układających miękko na drodze. Taki właśnie jest obraz przedstawiający wnętrze lasu, który podziwiać możemy w jednej z sal ekspozycyjnych Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej noszącej imię artysty.
Ten niezwykle utalentowany malarz nie zdobył uznania współczesnych. Zmarł z głodu i wycieńczenia w Szydłowcu (k. Kielc) gdzie po latach tułaczki zamieszkał na zaproszenie tamtejszego burmistrza.

Oprac. Joanna Kaczmarczyk

Powrót